Bajtek 12/1988

Sposób na wirusa

Wirus komputerowy jest w dalszym ciągu tematem nr 1 w rozmowach ludzi zajmujących się profesjonalnie komputerami.

MUZYKA W PRZERWANIACH

Dzięki wiadomościom zawartym w "Bajtku" przestałem bać się przerwań i napisałem program w języku maszynowym, który jest wykonywany co 1/50 sekundy w czasie przerwania synchronizacji pionowej.

Pożyteczne procedury

Pisanie programu w języku Action! polega przede wszystkim na umiejętnym zestawieniu odpowiednich procedur. Każdy szanujący się programista musi więc mieć bogatą bibliotekę tych procedur. Aby nie wymyślić wszystkiego od nowa, otwieramy kącik, w którym będziemy publikować proste procedury. Liczymy także na wsparcie przez Czytelników.

Namer

Jedną z większych wad komputera Atari jest brak możliwości nazwania programów i gier.
 

Liczby Zespolone

Liczby zespolone są mało znanym uczniom szkół średnich działem matematyki (praktycznie tylko uczniom klas o profilu matematyczno-fizycznym). Tym jednak, którzy poznają liczby zespolone przydatny może być mój program.
 

Samouruchamianie przez Enter

Na zakończenie toczącej się od pewnego czasu na łamach "Bajtka" dyskusji o automatycznym uruchamianiu programów w Basicu prezentujemy jeszcze jeden sposób uzyskania tego efektu.

 

Przeszukiwanie Pamięci

Podczas pisania programów w BASIC-u, w których wykonujemy operacje na zmiennych tekstowych, zachodzi czasami konieczność wyszukiwania w nich pewnych podciągów znakowych.

Haker

Do tego samego co Ty, dążą szpiedzy Unii Niszczycieli. Chcą oni jednak nie uratować Ziemię, lecz ją zniszczyć.

The Rocky Horror Show

Noc była ciemna i burzliwa. Padał rzęsisty deszcz, niebo co chwilę rozświetlały błyskawice. Droga była mokra i Brad nie mógł jechać nawet 50 mph.

 

World Series Basketball

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, jak trudno jest zrobić grę sportową, w której biorą udział całe drużyny. Niektórzy wiedzą także, jak trudno jest w nią potem grać.

Zaczęło się od Spectrum

Nie jest to bajka ani reklama. Poniższy zarys historii pracowni informatycznej w II L.O. im. Stefana Batorego w Warszawie dedykuję młodym entuzjastom informatyki w polskich szkołach oraz ich nauczycielom — tym, którym już się udało i tym, którzy mają to jeszcze przed sobą.

 

JOYSTICK - BŁAHA WAŻNA RZECZ (mini test użytkowników)

Czytelnicy Bajtka z pewnością kupują go obok magentofonu lub stacji dysków, jako drugie urządzenie peryferyjne.

 

Palcem na Bank (Danych)

O występkach komputerowych hackerów włamujących się za pośrednictwem swej własnej klawiatury, modemu i telefonu do sieci informatycznej wielkich korporacji, ministerstw, czy systemów obronnych napisano już całe tomy.

 

Klub nad Renem

W dniach 23.07—30.07 przebywaliśmy na obozie harcerskim w Bremen, w RFN. Gościliśmy u Pfadfinderów (odpowiednik harcerzy). Odwiedziliśmy wtedy Pfadfinder Computer Club, mający swoją siedzibę przy zakładach energetycznych UNH. Pragnąc dowiedzieć się czegoś na temat działalności tego klubu (będącego odpowiednikiem klubu, którego członkami jesteśmy) poprosiliśmy o rozmowę Rainera Nalazka, szefa Pfadfinderów w landzie Bremen.

 

Bity z Lodówki

Ciekawe ilu ludzi, zapalając wieczorem światło w swoim domu, zastanawia się, jaki procent energii wytworzonej przez spalający się w elektrowniach węgiel lub spadającą na turbiny wodę trafia do żarówki jego lampy? Z pewnością coraz więcej, w miarę jak wzrasta nasz niepokój związany z zagrożeniami ekologicznymi, z deficytem paliw, z coraz bardziej niepokojącymi perspektywami przyszłości rodzimej energetyki.